Pojazdy WTP bez barier
Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych, który przypada 13 listopada, przypominamy, że Zarząd Transportu miejskiego, który jest organizatorem komunikacji miejskiej w Warszawie, dokłada wszelkich starań, aby przejazdy były wygodne i bezpieczne dla wszystkich pasażerów, także niedowidzących i niewidomych.
W pojazdach WTP znajdują się przyciski otwierania drzwi z napisami w alfabecie Braille’a, które mają ułatwić podróż osobom niewidomym. Tablice informacyjne z trasą przejazdu znajdują się na wysokości umożliwiającej przeczytanie informacji osobom niedowidzącym.
W większości wagonów metra i w tramwajach dostępny jest system głosowego zapowiadania kolejnych stacji, a w nowszych wagonach komunikaty prezentowane są również na wyświetlaczach elektronicznych.
Na stacjach metra znajduje się oznakowanie w alfabecie Braille’a oraz tablica tyflograficzna z informacjami w alfabecie Braille’a.
Stacje metra posiadają także oznakowanie poziome, ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym – tzw. „ścieżki”, prowadzące z wind i schodów ruchomych na peron. Wymieniane są śliskie linie naprowadzające dla osób niewidomych na bezpieczne i trwałe prefabrykowane płyty kamienne ze żłobieniami.
Oznakowane są także krawędzie schodów i dostosowane windy, w których głosowe komunikaty informują poruszaniu się windy, zatrzymaniu na konkretnym poziomie i zamykaniu drzwi, a na przyciskach znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille’a.
Progi wejściowe i krawędzie stopni/podestów w większości pojazdów WTP są wyróżnione kolorem żółtym lub żółto-czarnym. Zasada ta dotyczy także poręczy i uchwytów w większości pojazdów.
Więcej na temat udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w WTP.
Tam także znajduje się poradnik „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”.