Porównaj i oceń
Planowanie podróży komunikacją miejską jeszcze nigdy nie było takie proste. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił, na stronie internetowej, nową wyszukiwarkę najdogodniejszych połączeń. Dzięki temu pasażerowie mają możliwość wyboru. Mogą wybierać pomiędzy nowym narzędziem, a istniejącą już wcześniej na witrynie ZTM, usługą „jakdojade.pl”. Zachęcamy do porównania obu wyszukiwarek i przesyłania do ZTM opinii i uwag.
Nowy planer podróży dostępny na stronie www.ztm.waw.pl (w zakładce „zaplanuj podróż”), został wprowadzony dzięki udziałowi ZTM w unijnym projekcie CAPRICE, współfinansowanemu w ramach programu INTERREG IVC.
Sposób działania obu wyszukiwarek jest podobny. Po wpisaniu punktu początkowego i docelowego (które można zaznaczyć na mapie) i po podaniu kilku dodatkowych informacji, użytkownik otrzymuje listę najwygodniejszych połączeń z użyciem środków komunikacji miejskiej. Obsługa obu wyszukiwarek jest również prosta. Narzędzia różnią się jednak między sobą kilkoma szczegółami.
Wygląd
Różnicę widać już w pierwszej chwili. Nowa wyszukiwarka ma nowoczesny, nieprzeładowany graficznie interfejs, zintegrowany z wyglądem strony internetowej ZTM. „Jakdojade.pl”, która została wprowadzona przez zewnętrzną firmę, wygląda zupełnie inaczej. W nowym planerze główne miejsce zajmują okienka i tabelki do wpisywania danych niezbędnych do wyszukania połączeń. W przypadku wyszukiwarki „jakdojade.pl” centralne miejsce na stronie zajmuje mapa.
Sposób prezentacji informacji
W przypadku nowej wyszukiwarki, połączenia są wyświetlane podstawowo w postaci tekstowej. Użytkownik może je zobaczyć na mapie dopiero po „kliknięciu” w opcję „pokaż na mapie”. W przypadku „jakdojade.pl” wybrane połączenia są od razu wyświetlane w postaci tekstowej i graficznej.
Dodatkowe udogodnienia
Osoby korzystające bardzo często z dowolnie wybranego połączenia w nowej wyszukiwarce mają możliwość wygenerowania szczegółowego jego planu w postaci pliku .pdf, który może zostać przesłany do użytkownika mailem lub może zostać przygotowany do ściągnięcia bezpośrednio ze strony www. Gdy użytkownik wybierze drugą opcję, otrzyma mailem odpowiedni link. To nowość na rynku dostępnych w Polsce wyszukiwarek najkorzystniejszych połączeń.
Dodatkowo, wyszukiwarka umożliwia znalezienie zarówno naziemnych, jak i lotniczych połączeń międzynarodowych. Dzięki niej, można planować, na zasadzie „od drzwi do drzwi” połączenia z Warszawy do części niemieckich landów (Badenia-Wirtembergia, Saara, Nadrenia Palatynat, Dolna Saksonia, Brandenburgia, Berlin, Hamburg, Brema i Szlezwik-Holsztyn), krajów skandynawskich, Holandii, Luksemburga i regionu Alzacji. I tak np. możliwe będzie wyszukanie połączeń z przystanku PKP Wawer na Alexanderplatz w Berlinie. Takiej funkcji nie oferuje obecnie żadna istniejąca w Polsce wyszukiwarka.
Co ważne, nowa wyszukiwarka będzie również zintegrowana z rozkładami jazdy Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
Udogodnieniem dla pasażerów korzystających z „Jakdojade.pl“, oprócz możliwości wyszukiwania połączeń pociągami SKM, KM i WKD może być również duża liczba dodatkowych opcji do wyboru. Pasażer może np. zaprogramować, które linie preferuje przy wyborze połączenia, a których chce unikać. Może również wybrać czy bardziej interesuje go szybkie połączenie, nawet jeśli wymaga ono większej liczby przesiadek, czy też połączenie wygodniejsze, z mniejszą liczbą przesiadek, ale dłuższe.
Nowa wyszukiwarka została wdrożona na stronie ZTM pilotażowo na rok. Zapraszamy wszystkich użytkowników również do przetestowania obu wyszukiwarek. Zachęcamy do oceny i do podzielenia się z ZTM uwagami odnośnie obu tych narzędzi. Na podstawie Państwa uwag, pod koniec okresu pilotażu, ZTM podejmie ostateczną decyzję o docelowym wdrożeniu wyszukiwarki.
Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres ztm@ztm.waw.pl.
Wyszukiwarka została wdrożona dzięki udziałowi ZTM w projekcie CAPRICE (CAPital Regions Integrating Collective transport for increased energy Efficiency – Regiony stołeczne na rzecz integracji transportu zbiorowego w celu zwiększenia efektywności energetycznej), który jest współfinansowany w ramach programu INTERREG IVC. Został zatwierdzony przez Unię Europejską we wrześniu 2008 r. Warto zaznaczyć, że projekt został wyłoniony do dofinansowania unijnego w ramach konkursu, w którym zgłoszono ponad 400 projektów, a ostatecznie zatwierdzono jedynie 41!
Projekt obejmuje okres trzech lat i będzie trwał do roku 2011. Umożliwia on współpracę i wymianę doświadczeń 5 partnerów z całej Europy. Są to: Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB – lider projektu), Urząd Miasta Bukareszt (PMB), Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Transportowych w Wilnie (MESP Vilnius), Zarząd Transportu Miejskiego m. st. Warszawy (ZTM Warszawa) i Zarząd Transportu Paryża i Ile-de-France (STIF Paris).
Celem projektu CAPRICE jest wymiana doświadczeń pomiędzy organizatorami transportu publicznego, władzami regionalnymi i lokalnymi oraz spółkami przewozowymi. W ramach projektu promowane będą także dobre praktyki komunikacyjne.