Przystanek na życzenie
12 marca ZTM zaktualizował nazwy sześciu zespołów przystankowych. O jednej ze zmian zdecydowali sami pasażerowie. Nowe nazwy przystanków przy lotnisku im. F. Chopina zostały wprowadzone na wniosek Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
W ubiegłym roku ZTM w sondzie na stronie internetowej zapytał pasażerów, jak ich zdaniem powinna zmienić się zdezaktualizowana nazwa zespołu przystankowego CENTRUM OPTYKI na Pradze Południe. Zdecydowana większość (79 proc.) spośród 8,3 tys. uczestników głosowania opowiedziała się za nazwą CH Promenada. Blisko tego centrum handlowego zatrzymują się autobusy i wielu pasażerów właśnie tam kieruje swoje kroki z przystanku. Pozostałe propozycje ZTM uzyskały w sondzie znacznie mniejsze poparcie – OSTROBRAMSKA i OS. OSTROBRAMSKA po 7 proc., a GOCŁAW PRZY TRASIE – 4 proc.
Zarząd Transportu Miejskiego unika nadawania przystankom nazw związanych z komercyjnymi obiektami, ale w tym przypadku – biorąc pod uwagę brak dobrej alternatywnej nazwy oraz wyraźne stanowisko pasażerów – ostatecznie zdecydowano o wprowadzeniu zmiany.
Zmiany zostały wprowadzone także przy lotnisku im. Fryderyka Chopina. Nazwy przystanków dostosowano do nowego nazewnictwa budynków kompleksu obsługi pasażerów na lotnisku, zgodnie z oficjalnym pismem przekazanym ZTM przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Dotychczasowa nazwa zespołu przystankowego TERMINAL T1 została zmieniona na LOTNISKO-SEKTORY AB, a TERMINAL T2 na LOTNISKO-SEKTORY CDE. Przystanki TERMINAL ETIUDA zostały przemianowane na TERMINAL AUTOBUSOWY.
Ponadto nieistniejący już od dawna Dom Towarowy Wola (w budynku mieszczą się obecnie biura) zastąpiła w nazwie zespołu przystankowego w al. Solidarności ZAJEZDNIA WOLA, a dotychczasowa nazwa SUPON (od przedsiębiorstwa) przy ul. Poleczki zmieniła się na TANGO (od poprzecznej ulicy w pobliżu przystanków).
Na przystankach LEŻAJSKA 01 i 02, z których korzystało niewielu pasażerów, od 12 marca linie 154, 175, 188 i 306 zatrzymują się na żądanie. Ze stałego na warunkowy zmienił się także charakter przystanku ZAJEZDNIA REDUTOWA na trasie linii 154.
Zasady nazewnictwa przystanków szczegółowo reguluje zarządzenie dyrektora ZTM. W pierwszej kolejności nazwy zespołów przystankowych są nadawane od najbliższych ulic poprzecznych (także alei, placów, rond) oraz od zlokalizowanych w pobliżu obiektów użyteczności publicznej – stacji metra, stacji kolejowych, urzędów administracji terytorialnej (ratusz, urząd gminy), następnie od obiektów, których nazwy na stałe wpisały się w historię miasta (np. HOTEL BRISTOL).
Jeśli powyższe kryteria nie znajdują zastosowania istotną przesłanką wyboru nazwy jest to, by odnosiła się do dużych obiektów, do których kieruje się większość pasażerów z danego przystanku. W wyjątkowych sytuacjach dotyczących np. placówek kulturalnych zmiany mogą być wprowadzane na wniosek poparty przez władze samorządowe dzielnicy.