Zostaw auto w domu
W dniach 16 – 22 września Warszawa po raz kolejny obchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w trakcie którego są m.in. promowane proekologiczne rozwiązania w transporcie oraz komunikacja zbiorowa. Częścią obchodów ETZT będzie również Europejski Dzień bez Samochodu.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest od 2002 roku. Jego inicjatorem była Komisja Europejska. Co roku, przy okazji obchodów ETZT, jego organizatorzy, organizacje pozarządowe oraz media, przypominają o szkodliwym wpływie spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka, promują proekologiczne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa i komunikację zbiorową.
Wiele europejskich miast pokazuje, że można zmienić niekorzystne dla zdrowia przyzwyczajenia i „zamienić wóz na bus\”. A nieprzekonanych może przekonają fakty i liczby:
- 90 procent trującego tlenku węgla w miastach pochodzi z rur wydechowych samochodów, a liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków,
- samochody zajmują zbyt wiele miejsca, jest ich po prostu za dużo w porównaniu z liczbą i rozmiarem ulic,
- w ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza około 1200 litrów tlenu; człowiek zużywa około 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny,
- co roku w Polsce w wypadkach ginie około 7-8 tysięcy osób, a 20 tysięcy zostaje inwalidami,
- ponad 30 procent ludności w krajach Unii Europejskiej jest narażone na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne,
- masowa motoryzacja przyczynia się m.in. do otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.
Każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Na przykład zamiast poruszać się samochodem korzystajmy z komunikacji zbiorowej, poruszajmy się rowerem, chodźmy pieszo. Jeżeli poprawimy jakość powietrza w naszych miastach, będziemy żyć od 9 do 36 miesięcy dłużej.
Zachęcamy warszawiaków do zmiany codziennych nawyków. Poprzez pozostawienie samochodu przed domem i wybór komunikacji miejskiej podejmujemy niewielkie, ale skuteczne kroki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jeśli już musimy wziąć samochód – spytajmy znajomych lub sąsiadów, czy nie udają się w tym samym kierunku. Może cztery samochody z jedną osobą w środku uda nam się zamienić na jeden samochód z czterema osobami. Takie rozwiązanie ma same zalety: oszczędności paliwa, ochronę środowiska.
Częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie również Europejski Dzień bez Samochodu, obchodzony 22 września. W czasie EDbS Warszawa, jak co roku uruchomi sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów. Na warszawiaków będzie czekać 230 jednośladów. Będzie je można wypożyczyć jedynie na podstawie dowodu osobistego w trzech punktach czynnych od godz. 7.00 do godz. 18.00: na krańcach Krakowskiego Przedmieścia – przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika oraz na Placu na Rozdrożu, a także w 11 innych punktach na terenie miasta (czynnych od godz. 9.00 do godz. 18.00):
- AirBike.pl Stegny, ul. Mangalia 4 – 25 szt.
- AirBike.pl Ursynów, al. KEN 49 – 25 szt.
- BikeCity Warsaw ul. Nowogrodzkiej 10/1 – 25 szt.
- WygodnyRower.pl ul. Stawki 19 – 15 szt.
- Dynamo Cafe ul. Smolna 16 (centrum) – 4 szt.
- Ethno Cafe ul. Kredytowa 1 (centrum) – 4 szt.
- Cafe 6/12 ul. Żurawia 6/12 (centrum) – 2 szt.
- Uwolnić Matkę ul. Dąbrowiecka 8D (Saska Kępa) – 2 szt.
- Cafe Borgia ul. Francuska 50 (Saska Kępa) – 2 szt.
- Cafe Le Journal ul. Świderska 113 (Tarchomin) – 2 szt
- Restaurcja Dalmacja ul. Wąwozowa 8 (Kabaty) – 4 szt.