Z dowodem rejestracyjnym do… tramwaju
16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego głównym celem jest promocja proekologicznych rozwiązań w transporcie i komunikacji zbiorowej. W ramach ETZT, 22 września obchodzono też Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia wszyscy właściciele i współwłaściciele samochodów osobowych mogli podróżować komunikacją miejską bezpłatnie!
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest od 2002 roku. Jego inicjatorem była Komisja Europejska. Co roku, przy okazji obchodów ETZT, jego organizatorzy, organizacje pozarządowe oraz media, przypominają o szkodliwym wpływie spalin samochodowych na zdrowie i życie człowieka, promują proekologiczne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa i komunikację zbiorową.
22 września wszyscy właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych (wpisani do dowodu rejestracyjnego) mogli komunikacją miejską w Warszawie podróżować bezpłatnie. Wystarczyło mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązywało we wszystkich środkach transportu organizowanych przez ZTM a także, w ramach Wspólnego Biletu, w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Na każdej stacji metra część bramek została otwarta i oznaczona specjalnymi naklejkami.
To zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. Żeby umożliwić posiadaczom dowodów rejestracyjnych dostanie się do metra, na wszystkich stacjach, skrajne bramki biletowe zostały otwarte i oznakowane specjalnymi naklejkami.
Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku z tej oferty skorzystało 70 kierowców (tyle dowodów tego dnia sprawdzili kontrolerzy biletów ZTM). W 2009 roku było ich już 275. W roku ubiegłym liczba kierowców, którzy zdecydowali się na pozostawienie swoich ukochanych „czterech kółek” w garażach doszła prawie do 500. Dzięki temu, choć uprzykrzające życie korki nie zniknęły z ulic, było na nich o ok. 500 samochodów mniej. To najlepszy argument za tym, że takie działania są jak najbardziej potrzebne.
W czasie EDBS Warszawa, jak co roku uruchomiono sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów. Na warszawiaków czekało 230 jednośladów. Można je było wypożyczyć jedynie na podstawie dowodu osobistego w trzech punktach czynnych od godz. 7.00 do godz. 18.00: na krańcach Krakowskiego Przedmieścia – przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika oraz na Placu na Rozdrożu, a także w 11 innych punktach na terenie miasta (czynnych od godz. 9.00 do godz. 18.00):
- AirBike.pl Stegny, ul. Mangalia 4 – 25 szt.
- AirBike.pl Ursynów, al. KEN 49 – 25 szt.
- BikeCity Warsaw ul. Nowogrodzkiej 10/1 – 25 szt.
- WygodnyRower.pl ul. Stawki 19 – 15 szt.
- Dynamo Cafe ul. Smolna 16 (centrum) – 4 szt.
- Ethno Cafe ul. Kredytowa 1 (centrum) – 4 szt.
- Cafe 6/12 ul. Żurawia 6/12 (centrum) – 2 szt.
- Uwolnić Matkę ul. Dąbrowiecka 8D (Saska Kępa) – 2 szt.
- Cafe Borgia ul. Francuska 50 (Saska Kępa) – 2 szt.
- Cafe Le Journal ul. Świderska 113 (Tarchomin) – 2 szt
- Restaurcja Dalmacja ul. Wąwozowa 8 (Kabaty) – 4 szt.