Komunikacja od kuchni
Kochasz metro za jego szybkość i niezawodność? Nie możesz żyć bez jednostajnego stukotu kół tramwajowych? Nie wyobrażasz sobie innego sposobu podróżowania po mieście niż jazda autobusem? Chcesz zobaczyć jedne z najnowocześniejszych pociągów w Polsce? Jeśli tak, to już teraz zapraszamy na tegoroczne, jubileuszowe Dni Transportu Publicznego, które odbędą się 17 i 18 września. A jeśli uważasz, że nie ma to jak jazda samochodem… też przyjdź. Może zmienisz zdanie…
DTP to wielka rodzinna impreza dla wszystkich miłośników komunikacji i tych, którzy dopiero zaczynają z nią swoją przygodę. To unikalna okazja do tego, żeby poznać transport zbiorowy „od kuchni”.
Pierwsze Dni Transportu Publicznego odbyły się w 2002 roku, na terenie zajezdni tramwajowej „Wola”. Przybyło na nie kilkuset pasjonatów komunikacji miejskiej i liczna grupa „zwykłych” pasażerów. Od samego początku ideą DTP jest promocja i zachęcanie mieszkańców stolicy do korzystania ze środków transportu zbiorowego. Dni są także idealną okazją do prezentowania nowych inicjatyw oraz projektów, które usprawniają funkcjonowanie stołecznej komunikacji. Przez dziesięć lat impreza była zawsze dostępna nie tylko dla miłośników komunikacji, ale i dla każdego warszawiaka. Dlatego też przechodząc pomiędzy wystawionymi autobusami czy tramwajami spotkać można całe rodziny. Dla starszych jest to okazja do zapytania się np. o planowane zmiany przebiegu linii, a dla młodszych niepowtarzalna okazja do znalezienia się za kółkiem zabytkowego Jelcza „ogórka”, czy tramwaju, którym na co dzień dojeżdżają do szkoły. DTP na stałe wpisały się w kalendarz imprez w Warszawie. W 2010 roku na węzeł komunikacyjny Młociny przybyło ponad 11 tysięcy osób! Warto podkreślić, że są to jedyne tego typu dni w całej Polsce.
Tegoroczna impreza odbędzie się 17 września na Węźle Komunikacyjnym Młociny (Dzień Komunikacji Miejskiej) i 18 września na Dworcu Zachodnim (Dzień Kolei). Dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego oraz miłośników stołecznej komunikacji i przewoźników, warszawiacy będą mogli m.in. oglądać pokazy najnowszych i historycznych pojazdów komunikacji miejskiej oraz powalczyć w licznych konkursach. Nie zabraknie atrakcji także dla najmłodszych.
Przedstawiamy szczegółowe informacje i program Dnia Komunikacji Miejskiej:
Impreza rozpocznie się o godz. 10.00. Oprócz Zarządu Transportu Miejskiego i miejskich przewoźników, wezmą w niej udział: przedstawiciele Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz organizacji pozarządowych, obecny będzie również Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera.
Odwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. występy Mariana Walentynowicza (śpiewaka operowego i… kontrolera biletów), chóru i orkiestry warszawskich tramwajarzy, występy Kabaretu „Ptaszyny”, który zaśpiewa piosenki Kabaretu Starszych Panów oraz pokaz tańca „Love Dance Academy”.
Będzie można także odwiedzić mobilny punkt informacji o budowie centralnego odcinka II linii metra, w którym – oprócz standardowej ekspozycji – będą specjalne prezentacje dotyczące zagadnień z dziedziny transportu. Tradycyjnie – na honorowych krwiodawców będzie czekał ambulans, w którym będzie można oddać krew.
Miejskie Zakłady Autobusowe zaproszą wszystkich uczestników imprezy na wystawę autobusów i pojazdów technicznych, wystawę modeli oraz na zwiedzanie Oddziału Remontów Taboru przy ul. Włościańskiej (obchodzącego 80-lecie istnienia), do którego będzie można dojechać specjalną linią autobusową z Węzła Komunikacyjnego Młociny.
Tramwaje Warszawskie zorganizowały wystawę wagonów tramwajowych, historycznych i współczesnych a także wagonów technicznych.
Metro Warszawskie zaprezentuje swoją firmową maskotkę – Krecika a także pojazd ratunkowy Mercedes Benz – Unimog U400. Pracownicy metra zaproszą również na specjalny pokaz w wykonaniu psa „pracującego” w Straży Ochrony Metra. Na stoisku firmowym będzie można także otrzymać specjalną wejściówkę uprawniającą do zwiedzania (w niedzielę, 18 września) Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty.
Szybka Kolej Miejska zaprezentuje model pociągu Elf. Pociąg, już naturalnej wielkości, zostanie zaprezentowany przez Koleje Mazowieckie w czasie drugiego dnia imprezy – na Dworcu Zachodnim.
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej zaprosi do obejrzenia wystawy zabytkowych autobusów (będzie można się nimi wybrać na krótką wycieczkę po Bielanach) a także do odwiedzenia punktu informacyjnego o odbudowie zabytkowego autobusu Chausson.
Atrakcją dla miłośników starej motoryzacji będzie z kolei mini wystawa zabytkowych samochodów zorganizowana przez Automobilklub Polski. Będzie można zobaczyć: Citroena BL11 z 1952 r., Mercedesa W111 z 1963 r., Daimlera z 1951 r., Mercedesa V170 z 1948 r. oraz Buicka z 1938 r.
Podczas Dnia Komunikacji Miejskiej, o godz. 12.00, zostaną wręczone okolicznościowe statuetki osobom i instytucjom wspierającym od wielu lat komunikację miejską. Zaprezentowaliśmy już krótko sylwetki naukowców i miłośników, którzy odbiorą wyróżnienia. Dziś przedstawiamy pozostałe osoby, które zasłużyły się dla warszawskiej komunikacji. Jutro zaprezentujemy nagrodzone instytucje.
Mieczysław Hryniewicz – znany aktor filmowy i telewizyjny. Debiutował w 1973 roku. w serialu telewizyjnym „Droga”. Pierwszą rolę filmową zagrał w „Zapisie zbrodni” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego (1974). Największą popularność przyniosła mu postać Jacka Żytkiewicza, którego zagrał w kultowym serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei. Wspierał ZTM w kampaniach społecznych promujących buspasy i honorowe krwiodawstwo oraz w kampanii skierowanej przeciwko kieszonkowcom.
Lucjan Mazurek – kierownik chóru „Surma”, związanego z komunikacją miejską od początku swojego istnienia, aranżer polskich utworów muzyki poważnej na potrzeby chóralistyki, pod jego kierownictwem chór dał około tysiąca koncertów i osiągnął duże, międzynarodowe sukcesy.
Marek Moczulski – twórca i pomysłodawca utworzenia Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Autor wielu publikacji dotyczących polskich kolejek wąskotorowych. Popularyzator transportu kolejowego.
Wszystkich, którzy kochają komunikację zapraszamy i wręcz „zobowiązujemy” do odwiedzenia Węzła Komunikacyjnego Młociny.