Zmiany wzdłuż budowy torów do Wilanowa
Budowa tramwaju do Wilanowa wkracza w kolejny etap. Od 11 lutego plac budowy zaczął się wydłużać. Oznacza to duże zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Warszawski Transport Publiczny przygotował dodatkowe połączenia, by zmieniona organizacja ruchu była jak najmniej odczuwalna. Inwestycja zakończy się w pierwszej połowie 2024 roku.
Podczas robót, na ponad 4-kilometrowym odcinku ulicy Jana III Sobieskiego wytyczony zostanie buspas, uruchomiono też dodatkowe połączenia autobusowe do metra, a w okresie ferii utrzymane zostają częstsze kursy autobusów linii 522 i kursowanie autobusów linii E-2.
Buspas w kierunku centrum, ma zostać wydłużony od 18 lutego do al. Wilanowskiej. W godzinach szczytu komunikacyjnego ulicą Jana III Sobieskiego w kierunku centrum na ośmiu liniach kursuje blisko 50 autobusów. Pojazdy te, w ciągu godziny, są w stanie przewieźć prawie 6 tys. pasażerów. Dzięki buspasowi autobusy będą się poruszały sprawniej i bardziej punktualnie.
Już od 13 lutego nowe połączenie Wilanowa do metra linii M1 zapewniają autobusy linii 217 na wydłużonej trasie. Autobusy tej linii nie kończą trasy na pętli przy ulicy Sarmackiej, tylko od skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego, jadą Płaskowickiej, Cynamonową, Ghandi do stacji metra Imielin. Dzięki temu z tej części Wilanowa, z jednego przystanku (u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego), do stacji Imielin można dojechać autobusami trzech linii – 217, 263 i 319. W godzinach porannego szczytu autobusy z niego odjeżdżają co ok. 4-5 minut, a podróż do metra trwa 10-15 minut. Przy Imielinie autobusy tych trzech linii wyruszają w kierunku Wilanowa także ze wspólnego przystanku.
Nadal można dojechać autobusami linii 217 do stacji metra Wilanowska – ta część trasy nie zmieniła się.
Z tej części Wilanowa do centrum jadą autobusy linii 522. W godzinach porannego szczytu wyruszają w stronę Śródmieścia co ok. 4-5 minut – rozkład jazdy nie zmienił się wraz z początkiem ferii zimowych; kursy realizowane w dni nauki szkolnej są utrzymane.
Podobnie stało się z linią E-2 (z pętli Wilanów do centrum) – to także autobusy kursujące normalnie tylko w dni nauki szkolnej, ale w związku z ograniczeniami w ruchu drogowym na ul. Jana III Sobieskiego, linia ta funkcjonuje również w czasie ferii.
Z powodu prac zmieniony został też końcowy odcinek trasy autobusów linii 172. Ponieważ niemożliwy jest skręt z ul. Jana III Sobieskiego w lewo – w św. Bonifacego, autobusy skręcają w prawo do pętli Stegny, zamiast do pętli Sadyba. Natomiast 163 i 263 jadą prosto ulicą Powsińską do św. Bonifacego i nią do pętli Stegny.
Szczegóły zmian w ruchu drogowym.
Kilka słów o inwestycji
Po zakończeniu budowy w pierwszej połowie 2024 roku skróci się czas przejazdu mieszkańców Wilanowa do centrum. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Trasa do Wilanowa będzie miała dwie odnogi: wzdłuż ul. Gagarina i wzdłuż ul. Św. Bonifacego.
Więcej informacji dotyczących inwestycji. Cały czas działa też specjalna strona dla mieszkańców tramwajdowilanowa.pl. Można się na niej zapisać do newslettera z aktualnościami na temat inwestycji.