Sprawdzimy czy grzeją
Przewoźnicy warszawskiej komunikacji miejskiej mają obowiązek włączać w pojazdach ogrzewanie. Zarząd Transportu Miejskiego sprawdza czy wywiązują się z niego należycie.
Zasady dotyczące ogrzewania w pojazdach, zostały precyzyjnie określone w umowach, jakie ZTM zawiera z poszczególnymi przewoźnikami.
Autobusy
W przypadku dwóch prywatnych przewoźników – PKS Grodzisk Mazowiecki oraz Mobilis sprawa jest jasna. W okresie od listopada do końca marca muszą oni utrzymywać w pojazdach temperaturę w przedziale 5-15 st. C. W autobusach PKS-u (Scania) ogrzewanie włącza się automatycznie. W części pojazdów Mobilisu ogrzewania również uruchamiane jest automatycznie gdy temperatura spadnie poniżej 5 st. C. W pozostałych wozach jednak ogrzewanie można włączyć tylko na zajezdni przed wyruszeniem w trasę. Kierowcy wtedy nie mają możliwości regulacji temperatury.
ITS Michalczewski musi uruchomić systemy grzewcze w autobusach gdy prognozy pogody na następny dzień przewidują, że o godz. 6 będą temperatury ujemne. W autobusach marki MAN, którymi dysponuje przewoźnik, ogrzewanie może być włączone tylko na zajezdni.
W pojazdach największego przewoźnika, czyli Miejskich Zakładów Autobusowych, sezon grzewczy trwa od początku listopada do końca marca. Decyzje o włączeniu dodatkowego ogrzewania podejmowane są na podstawie prognoz pogody. W autobusach marki Jelcz, MAN i Solaris Urbino 15 ogrzewanie uruchamiane jest przez obsługę techniczną na zajezdni, przed sezonem. Natomiast w 12 i 18 metrowych Solarisach ogrzewanie włącza się automatycznie.
Tramwaje
W wagonach starszego typu przez cały okres zimowy przedziały pasażerskie ogrzewane są nadmuchem ciepłego powietrza z układu chłodzenia rozrusznika. Dodatkowo stosuje się ogrzewanie z grzejników elektrycznych (w nowszych wagonach). Ogrzewanie dodatkowe uruchamiane jest gdy temperatura spadnie poniżej poniżej 5 st. C. tramwajach typu 13N oraz 105N konieczna jest ingerencja zaplecza technicznego, w przypadku pozostałych typów wagonów motorniczy może sam uruchomić ogrzewanie.
ZTM zależy na tym by przewoźnicy wywiązywali się ze swoich obowiązków. Pracownicy nadzoru, będą przeprowadzali wyrywkowe kontrole. Sprawdzane będą również sygnały od pasażerów. Zarząd prosi o przekazywanie informacji o przypadkach pojazdów, w których jest bardzo zimno. Każdy sygnał zostanie dokładnie sprawdzony. Informacje prosimy przekazywać na numer infolinii – 194-84 lub mailem na adres ztm@ztm.waw.pl.