Falenica – autobusy inaczej
Od 9 sierpnia br., od ok. godz. 22.00 – w związku z kolejnym etapem budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Patriotów/Bysławska/Młoda – do 19 sierpnia, do ok. godz. 4.00, linie autobusowe 142, 146 (tylko kursy do pętli OLECKA), 161, 213, 305 oraz nocna N72 kursują trasami objazdowymi.
Trasy objazdowe:
- linia autobusowa 142 (w kierunku pętli ALEKSANDRÓW) jest skrócona do pętli FALENICA (postój na przystanku 02 razem z linią autobusową 146),
- linia autobusowa 146 (tylko kursy do pętli OLECKA) – od skrzyżowania ulic Bysławska/Poezji – jest skierowana bezpośrednio ul. Bysławską do pętli FALENICA (tak jak kursy podstawowe tej linii),
- linia autobusowa 161 (tylko w kierunku pętli ZBÓJNA GÓRA) – od skrzyżowania ulic Olecka/Początkowa – jest skierowana ciągiem ulic: Początkowa – Kosodrzewiny – Poezji – Bysławska – Patriotów i dalej swoją trasą podstawową,
- linia autobusowa 213 (w kierunku pętli BŁOTA) jest skrócona do przystanku PKP FALENICA (zastępczy przystanek 53 zlokalizowany na ul. Walcowniczej przed skrzyżowaniem z ul. Kędzierzyńską). Powrót: od przystanku PKP FALENICA 04 trasą podstawową w kierunku pętli GOCŁAW,
- linia autobusowa 305 (w kierunku pętli MIĘDZYLESIE) – od skrzyżowania ulic Patriotów/dojazd do przejazdu kolejowego w Miedzeszynie – jest skierowana ciągiem ulic: przejazd kolejowy za stacją Miedzeszyn na wysokości ul. Szafirowej do wschodniej nitki ul. Patriotów – Patriotów
– zawrotka na rondzie na skrzyżowaniu ulic Patriotów/Walcownicza
– Patriotów i dalej swoją trasą podstawową (powrót: […] – Patriotów – zawrotka na rondzie na skrzyżowaniu ulic Patriotów/Walcownicza – Patriotów – przejazd kolejowy przed stacją Miedzeszyn na wysokości ul. Szafirowej do zachodniej nitki ul. Patriotów i dalej swoją trasą podstawową, - nocna linia autobusowa N72 (w obu kierunkach) – od skrzyżowania ulic Patriotów/dojazd do przejazdu kolejowego w Miedzeszynie – jest skierowana ciągiem ulic: przejazd kolejowy za stacją Miedzeszyn na wysokości ul. Szafirowej do wschodniej nitki ul. Patriotów –
– Walcownicza i dalej swoją trasą podstawową.
Dodatkowo została uruchomiona autobusowa linia zastępcza Z42 kursująca na trasie: BŁOTA – Wał Miedzeszyński – Bysławska – Poezji – Jachowicza – Olecka – Włókiennicza – Michalinki (w prawo) – Patriotów – Józefów: Piłsudskiego – rondo na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego/Graniczna – przejazd kolejowy przed stacją Michalin – Sikorskiego – Warszawa: Patriotów (jezdnia wschodnia)– Walcownicza – Bystrzycka – Ochocza – Narcyzowa – Walcownicza – Petunii – Hiacyntowa – Techniczna – Zagórzańska – Złotej Jesieni – Podkowy – ALEKSANDRÓW.
Zostało zawieszone funkcjonowanie przystanku: PKP FALENICA 07, zlokalizowanego na ul. Młodej za skrzyżowaniem z ul. Patriotów w kierunku ul. Derkaczy, obowiązującego jako stały dla linii autobusowych 142 oraz 213.
W zamian zostały uruchomione przystanki zastępcze:
- PKP MIEDZESZYN 51, zlokalizowany na ul. Patriotów przed skrzyżowaniem z ul. Przewodową (w kierunku ul. Bysławskiej), obowiązujący jako stały dla linii autobusowej 305 oraz jako warunkowy (na żądanie) dla nocnej linii autobusowej N72,
- PKP FALENICA 53, zlokalizowany na chodniku przy ul. Walcowniczej przed skrzyżowaniem z ul. Kędzierzyńską (w kierunku ul. Patriotów), obowiązujący jako stały dla zastępczej linii autobusowej Z42 oraz jako „dla wysiadających” dla linii autobusowej 213,
- MICHALINKI 52, zlokalizowany na ul. Michalinki za skrzyżowaniem z ul. Patriotów (w kierunku ul. Włókienniczej), obowiązujący jako warunkowy (na żądanie) dla linii autobusowej Z42,
- OLECKA 52, zlokalizowany na chodniku przy ul. Oleckiej za skrzyżowaniem z ul. Szymbarską (w kierunku ul. Brzostowskiej), obowiązujący jako warunkowy (na żądanie) dla linii autobusowej Z42,
- KOSODRZEWINY 52, zlokalizowany na chodniku przy ul. Poezji za skrzyżowaniem z ul. Kosodrzewiny (w kierunku ul. Bysławskiej), obowiązujący jako warunkowy (na żądanie) dla linii autobusowych 161 oraz Z42.
UWAGA: dla linii autobusowych 142, 146, 161, 213, 305 oraz zastępczej Z42 obowiązują specjalne rozkłady jazdy.
W przypadku korzystania z przejazdu łączonego (linie podstawowe 142, 146, 161 oraz 213 + linia zastępcza Z42), bilet jednorazowy skasowany w jednym z pojazdów tych linii zachowuje ważność w drugim.