Z WTP na szczepienia: linie 901 i 902; Koronawirus: ograniczenia – aktualizacja 14.06.2021
Od 6 czerwca wprowadzone zostały następne złagodzenia poszczególnych obostrzeń, m.in. zwiększyły się limity osób mogących jednocześnie podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej.
Przypominamy – Warszawa pomaga mieszkańcom dojechać do punktów szczepień – chętni mogą skorzystać ze specjalnych, bezpłatnych linii 901 i 902 o nazwie „Kurs na szczepienie”.
Z WTP NA SZCZEPIENIA
Uruchomiliśmy dwie specjalne linie autobusowe, którymi można dojechać do punktów szczepień – 901 z Dworca Centralnego do stadionu Legii oraz 902, która łączy placówkę na Stadionie PGE Narodowym z najbliższą stacją metra.
Główny punkt szczepień przeciwko Covid-19 w lewobrzeżnej części Warszawy znajduje się na stadionie Legii.
Autobusy linii 901 obsługują trasę: DW. CENTRALNY – E. Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Książęca – Rozbrat – Łazienkowska ROZBRAT – Łazienkowska – Rozbrat – Książęca – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Świętokrzyska – al. Jana Pawła II – DW. CENTRALNY.
Pojazdy podjeżdżają na przystanki w godzinach 7.30 – 18.40 co 15 minut.
Szczegółowe informacje o linii 901 oraz dojeździe po pozostałych stołecznych punktów szczepień znajdują się w komunikacie Warszawski Transport Publiczny zawiezie na szczepienia.
Największy punkt szczepień w Warszawie zlokalizowano na Stadionie PGE Narodowym. Można się do niego dostać od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie przez bramę nr 5.
Autobusy linii 902 łączą stację metra Stadion Narodowy i kolejową Warszawa Stadion z wejściem do punktu. Pojazdy jeżdżą ulicami: Sokolą, Targową, al. Zieleniecką, przez rondo J. Waszyngtona i al. Józefa Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie. Do przystanku Metro Stadion Narodowy wracają ulicami Wybrzeże Szczecińskie i Sokolą.
Autobusy kursują od ok. godziny 7.00 do 20.00 z częstotliwością 15 minut.
Szczegółowe informacje o linii 902 są dostępne w komunikacie Punkt szczepień w innym miejscu. Zmiana trasy 902
OGRANICZENIA W KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ W WARSZAWIE – WARSZAWSKIM TRANSPORCIE PUBLICZNYM (WTP)
Do 25 czerwca 2021 roku w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego na pokład może wejść nie więcej pasażerów, niż równowartość 75 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe.
Nadal w komunikacji miejskiej należy zasłaniać maseczką nos i usta.
Od 26 czerwca 2021 roku w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego zniesione zostają limity liczby pasażerów, to znaczy, że 100 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe jest dostępna.
Nadal w komunikacji miejskiej należy zasłaniać maseczką nos i usta.
ZALECENIA MINISTERSTWA ZDROWIA
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie przypomina o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w szczególności w środkach transportu publicznego, sklepach i galeriach handlowych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Osoby naruszające powyższy obowiązek, nawet jeśli same nie obserwują u siebie niepokojących objawów, mogą w sposób nieświadomy przenosić zakażenie na przypadkowo napotkane osoby, w tym na osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby, dla których zarażenie koronawirusem może mieć tragiczne następstwa.
Jednocześnie przypominamy, że za naruszenie nakazu zasłaniania ust i nosa grozi kara pieniężna w wysokości do 10 000 zł.
Poniżej przedstawiamy obowiązujące wytyczne.
KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I ŻYCIE SPOŁECZNE
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
Do odwołania wprowadzony jest obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Z obowiązku utrzymania 1,5-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Ważne! Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone.
Od 15 maja 2021 roku zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
Do odwołania pozostał obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w:
- pojazdach komunikacji publicznej,
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej,
- samochodzie osobowym, jeśli jedzie się z kimś, z kim nie mieszka się na co dzień,
- sklepach, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- przychodni, szpitalu, u lekarza, salonie masażu i tatuażu,
- kościołach i świątyniach,
- szkole i na uczelni.
Wyłączone z obowiązku zakrywania ust i nosa są:
- miejsca pracy – w celu spożycia posiłku,
- samochód prywatny,
- tereny leśne, parki, zieleńce, ogrody botaniczne, ogrody zabytkowe, rodzinne ogródki działkowe i plaże.
Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- zaburzenia psychiczne,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Na żądanie upoważnionych służb, osoba z niezakrytymi ustami i nosem jest zobowiązana do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Służbami uprawnionymi do kontroli są:
- Policja
- straż gminna
- Straż Graniczna w lotniczych przejściach granicznych
- straży ochrony kolei na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych
KWARANTANNA
Do odwołania ograniczenie dotyczy osób, które:
- miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
- zamieszkują z osobą zakażoną (izolowaną),
- zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
- przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,
- przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE ,
(Granicę zewnętrzną określają przepisy art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.)
Na stronie Straży Granicznej można sprawdzić, kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej z UE.
Dokładne zasady kwarantanny i izolacji określają zapisy Rozporządzenia.
Uwaga! Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby:
- posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Test jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku (dotyczy tylko osób przybywających do Polski ze strefy Schengen).
- zaszczepione przeciwko COVID-19 (na podstawie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej).
WYDARZENIA KULTURALNE
MUZEA, GALERIE SZTUKI
Od 4 maja 2021 roku muzea i galerie sztuki zostały ponownie otwarte i funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2.
Ograniczenie obowiązuje do odwołania
KINA
Od 21 maja 2021 roku wszystkie kina mogą prowadzić działalność, pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego i przy maksymalnym obłożeniu na poziomie 50 proc. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.
Od 13 czerwca 2021 roku możliwa jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia.
TEATRY, OPERY, FILHARMONIE
Od 21 maja 2021 roku teatry, opery, filharmonie mogą prowadzić działalność także w pomieszczeniach, pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego i przy maksymalnym obłożeniu na poziomie 50 proc.
Od 13 czerwca 2021 roku możliwa jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia.
DOMY I OŚRODKI KULTURY
Od 21 maja 2021 roku prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne także w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 15 osób, zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami, zapewnienia, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.
BIBLIOTEKI
Do odwołania biblioteki funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2.
KONCERTY i WIDOWISKA CYRKOWE
Od 26 maja 2021 roku można wznowić działalności koncertową w pomieszczeniach zamkniętych pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego i przy maksymalnym obłożeniu na poziomie 50 proc.
Od 4 czerwca 2021 roku koncerty i widowiska cyrkowe mogą być organizowane w plenerze pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego i przy maksymalnym obłożeniu na poziomie 50 proc., z limitem 250 osób (do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19).
Od 13 czerwca 2021 roku możliwa jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia.
ZGROMADZENIA
Od 6 czerwca 2021 roku w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 150 osób.
Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
SPOTKANIA
Od 6 czerwca 2021 roku w imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
WESELA, KOMUNIE, KONSOLACJE I INNE UROCZYSTOŚCI ORAZ PRZYJĘCIA OKOLICZNOŚCIOWE
Od 6 czerwca 2021 roku w imprezach okolicznościowych organizowanych na świeżym powietrzy jak i w pomieszczeniach zamkniętych może uczestniczyć do 150 osób. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE
Od 13 czerwca 2021 roku w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – max. 50 proc. obłożenia.
Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
ORGANIZACJA KONGRESÓW I TARGÓW
Od 6 czerwca 2021 roku można organizować konferencje i wydarzenia targowe. Obowiązuje ścisły reżim sanitarny i zachowanie limitu uczestników – 1 osoba na 15 m2.
PARKI ROZRYWKI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Od 21 maja 2021 roku parki rozrywki na świeżym powietrzu mogą wznowić działalność przy zachowaniu maksymalnie 50 proc. obłożenia.
KLUBY NOCNE, DYSKOTEKI I INNE MIEJSCA UDOSTĘPNIONE DO TAŃCZENIA
Do odwołania obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
GASTRONOMIA
Od 15 maja 2021 roku zostały otwarte ogródki restauracyjne. Tego typu miejsca muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym – przy zachowaniu bezpiecznej odległości między stolikami oraz limitu osób na stolik.
Od 28 maja 2021 roku swoją działalność wznowić mogą restauracje funkcjonujące w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązuje ścisły reżim sanitarny oraz zachowanie max. 50 proc. obłożenia lokalu i bezpiecznej odległości między stolikami, wraz z limitem osób na stolik.
LICZBA KLIENTÓW W GALERII HANDLOWEJ, SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE
Od 4 maja 2021 roku galerie i centra handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane ponownie zostały otwarte.
Obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2 oraz ścisły reżim sanitarny.
GODZINY DLA SENIORÓW
Od 1 lutego 2021 roku przestały obowiązywać godziny dla seniorów.
SALONY FRYZJERSKIE i KOSMETYCZNE
Od 1 maja 2021 roku salony fryzjerskie i kosmetyczne ponownie zostały otwarte w całej Polsce (w ścisłym reżimie sanitarnym).
SALONY TATUAŻU I PIERCINGU
Salony tatuażu i piercingu mogą działać, przy spełnieniu odpowiednich warunków sanitarnych.
HOTELE
Od 8 maja 2021 roku hotele wznowiły swoją działalność – z wyjątkiem strefy restauracyjnej i welness&spa. Obowiązuje limit gości – max. 50 proc. obłożenia hotelu.
Od 15 maja 2021 roku zostały otwarte ogródki w restauracjach hotelowych, z obowiązkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego – przy zachowaniu bezpiecznej odległości między stolikami oraz limitu osób na stolik.
Od 28 maja 2021 roku swoją działalność wznowić mogą restauracje hotelowe funkcjonujące w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązuje ścisły reżim sanitarny oraz zachowanie max. 50 proc. obłożenia lokalu i bezpiecznej odległości między stolikami, wraz z limitem osób na stolik.
OPIEKA I EDUKACJA
ŻŁOBKI, PRZEDSZKOLA
Od 19 kwietnia 2021 roku stołeczne żłobki i przedszkola funkcjonują przy zachowaniu wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednocześnie jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
SZKOŁY PODSTAWOWE
Od 31 maja 2021 roku uczniowie wszystkich klas wracają do nauczania stacjonarnego.
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
Od 31 maja 2021 roku uczniowie wszystkich klas wracają do nauczania stacjonarnego.
SPORT I REKREACJA
Od 1 maja 2021 roku możliwe jest uprawianie sportu:
– w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 50 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych),
– w obiektach sportowych krytych i na basenach – przy zachowaniu max. 50 proc. obłożenia obiektu.
Od 15 maja 2021 roku wydarzenia sportowe w obiektach na świeżym powietrzu mogą odbywać się z udziałem max. 25 proc. publiczności
Od 28 maja 2021 roku zostały otwarte siłownie, kluby fitness, solaria. Obowiązuje limit osób – max. 1 os. na 15 m2 oraz zachowanie reżimu sanitarnego.
Otwarte zostają również baseny, aquaparki i obiekty sportowe zamknięte, przy przy zachowaniu max. 50 proc. obłożenia obiektu oraz udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami. Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi, będzie obowiązywał limit do 250 osób.
SANATORIA, UZDROWISKA, REHABILITACJA
Od 15 marca 2021 roku warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
GRANICE I RUCH MIĘDZYNARODOWY
GRANICE POLSKI
Od 13 czerwca 2020 roku Polska przywróciła ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że można podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskali na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie muszą odbywać kwarantanny. Planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim.
Ograniczenia dotyczą przekraczania zewnętrznej granicy UE przez cudzoziemców.
Na stronie Straży Granicznej można sprawdzić, kto może wjechać do Polski.
RUCH LOTNICZY
Obecnie nie obowiązują zakazy w ruchu lotniczym.
MIĘDZYNARODOWY RUCH KOLEJOWY
Od 22 czerwca 2020 roku przywrócony został międzynarodowy ruch kolejowy w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej.
Do odwołania obowiązują ograniczenia w podróżach pociągami relacji międzynarodowych poza granice zewnętrzne UE.
PODSTAWA PRAWNA
Szczegółowe wytyczne dostępne są także na stronach rządowych https://www.gov.pl/web/koronawirus
Przypominamy o obowiązujących zaleceniach, które pomagają zapobiegać zakażeniu koronawirusem.