Warszawa dla uchodźców z Ukrainy
Stolica pomaga ukraińskim uchodźcom. Czynne są punkty informacyjne, zbierana jest pomoc i oferty miejsc noclegowych. Wolontariusze kierują do miejsc, gdzie uciekinierzy znajdą opiekę. Dla uchodźców komunikacja miejska jest za darmo, a pojazdy Warszawskiego Transportu Miejskiego jeżdżą z flagami Ukrainy i Warszawy.
Decyzją Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować komunikacja miejską WTP za darmo.
Z treścią zarządzenia możecie zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
Od piątku 25 lutego działa kolejny punkt informacyjny – na Dworcu Wschodnim. Dzień później odwiedził go prezydent Rafał Trzaskowski. Rozmawiał z uchodźcami, którzy przyjechali w jednej z grup.
– Miasto nieustannie monitoruje sytuację związaną z napływającymi grupami uchodźców. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki. Chcemy rzeczywiście im pomóc – zapewnić dach nad głową, spokój i bezpieczeństwo. Większość ludzi przyjeżdża tutaj do przyjaciół, znajomych, ale zdarza się, że ich nie mają, wtedy szukamy im noclegu. Udzielamy im także pomocy psychologicznej, mamy w tym także doświadczenia z 2014 i 2015 roku Do tej pory zgłosiło się także już ponad 1000 wolontariuszy w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Wielkie podziękowania, bo warszawiacy i warszawianki stanęli na wysokości zadania – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Warszawa nie jest obojętna wobec tragedii obywateli Ukrainy. Są bardzo dzielni, to nasz obowiązek, żeby wesprzeć ich w tym tragicznym czasie – podkreśla prezydent Trzaskowski.
– Rozmawiałem też dzisiaj z merem naszego partnerskiego miasta Charkowa Ihorem Terechowem. Miasto i jego mieszkańcy trzyma się dzielnie. Ukraińcy dziękują wszystkim Polakom za wyrazy solidarności i za konkretną pomoc dla swoich obywateli, którą świadczymy na ulicach Warszawy – przekazuje prezydent Rafał Trzaskowski.
Aktualna lista ogólnomiejskich oraz dzielnicowych punktów informacyjno-pomocowych dostępna jest na stronach Urzędu Miasta w informacji „Uchodźco! Tu znajdziesz pomoc/pobyt w Warszawie”, która dostępna jest także w języku ukraińskim „Українцю/нко! тут знайдеш допомогу/проживання В Варшаві”.
Na Dworcu Wschodnim także przez całą dobę stoi autobus komunikacji miejskiej, w którym uchodźcy mogą usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej. Na Dworcu Zachodnim, od strony peronów autobusów dalekobieżnych, od poniedziałku 7 marca rolę dotychczasowego punktu pomocowego od autobusu przejmie odpowiednio oznakowany kontener.
Informacji udziela cały czas Miejskie Centrum Kontaktu 19115, także po ukraińsku. Także na stronie https://warszawa19115.pl/dla-obywateli-ukrainy# można znaleźć niezbędne informacje.
Dostępne są szczepienia w miejskich punktach, być może dostępne będą też bezpłatne testy, po wcześniejszym porozumieniu z wojewodą.
Przygotowujemy punkty opieki weterynaryjnej dla zwierząt, które przyjechały ze swoimi opiekunami do Warszawy.
Kompleksowa informacja – do dalej?
W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa punkt, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim.
W najbliższych tygodniach CWW uruchomi kursy języka polskiego dla cudzoziemców na poziomie podstawowym.
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Działa też dodatkowy numer telefonu – 505 700 701 identyfikowalny jako Warszawska Infolinia dla obywateli Ukrainy.
Wszystkie trzy numery telefonu dostępne są w godzinach od 08:00 do 20:00 przez cały tydzień.
Przyszły pobyt w mieście
Ratusz przygotowuje już wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.
W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. – Wsparcie psychologiczne w tej tragicznej sytuacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niesamowicie ważne. I to również zapewnimy osobom uciekającym przed wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówi Rafał Trzaskowski, który odwiedził poradnię.
Poszukiwani – wolontariusze i noclegi
Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl
Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia na stronie https://ochotnicy.waw.pl/mieszkania.