Europejski Tydzień Mobilności
Dni Transportu Publicznego, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, zajęcia z wychowania komunikacyjnego dla najmłodszych pasażerów. To tylko część atrakcji przygotowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Bądźcie z nami od 16 do 22 września.
Europejski Tydzień Mobilności zaczyna się 16 września i potrwa do 22 września. Z tej okazji – wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz miejskimi spółkami i instytucjami – przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji.
Piątek, 16 września
Obchody ETM rozpoczniemy kolejną edycją konkursu „Biletobranie”. Aby wziąć w nim udział, wystarczy mieć aktywny bilet długookresowy i w okresie 16 – 30 września (poza Dniem Bez Samochodu przypadającym 22 września) odwiedzić stronę internetową biletobranie.wtp.waw.pl i wpisać w konkursowym formularzu numer Warszawskiej Karty Miejskiej. Do wygrania jest 210 biletów 30-dniowych. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualności „Jesienne Biletobranie – do wzięcia bilety 30-dniowe”.
W piątek, 16 września odbędzie się również konferencja „Planowanie transportu publicznego w Warszawie wczoraj, dziś i jutro”. Podczas spotkania jego uczestnicy kompleksowo zajmą się organizacją komunikacji zbiorowej w przyszłości. Zostanie przeanalizowana historia warszawskiego transportu publicznego, plany rozwojowe oraz wpływ zmian wprowadzanych na warszawskich ulicach na jakość i rozwój komunikacji miejskiej.
W konferencji wezmą udział m.in.: przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, operatorów komunikacji miejskiej, Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji oraz pracownicy i studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego,.
Wydarzenie będzie częściowo transmitowane na naszym profilu na Facebooku.
Weekend, 17 – 18 września
Tradycyjnie już trzecią sobotę września warto zarezerwować na Dni Transportu Publicznego, czyli cykliczną imprezę promującą transport publiczny. Spotkamy się na terenie zajezdni autobusowej Stalowa. Podczas rodzinnego pikniku będzie można zwiedzić zaplecze techniczne Miejskich Zakładów Autobusowych, przejechać się zabytkowymi autobusami oraz wziąć udział w licznych konkursach i zabawach.
W trakcie imprezy będzie można także wygrać zaproszenia na niedzielne zwiedzanie: zajezdni tramwajowej Żoliborz, Sekcji Techniczno-Eksploatacyjnej Szybkiej Kolei Miejskiej Szczęśliwice oraz Stacji Techniczno-Postojowej Metra Warszawskiego Kabaty. Szczegółowe informacje są dostępne w zakładce „DTP 2022”.
Poniedziałek, 19 września
Tego dnia na terenie węzła komunikacyjnego Młociny otworzymy wystawę „Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie w latach 1992-2022”. W drodze powrotnej z pracy lub szkoły będzie można zatrzymać się na chwilę i powspominać, a najmłodszym pokazać, jak komunikacja miejska wyglądała 30 lat temu.
Wtorek – środa, 20-21 września
Wtorek i środa będą należały dla najmłodszych pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Uczniów warszawskich szkół podstawowych zaprosimy na zajęcia z wychowania komunikacyjnego, podczas których będą świetnie się bawić, ale poznają także zasady bezpiecznej podróży komunikacją miejską. Zajęcia odbędą się m.in. w miasteczku ruchu drogowego Straży Miejskiej.
Czwartek, 22 września
Ostatni dzień EDM to Dzień Bez Samochodu. Tego dnia możecie bez żadnych konsekwencji podróżować Warszawskim Transportem Publicznym bez biletu. Kasowniki wyłączymy, a bramki metra zostaną otwarte.
O Europejskim Tygodniu Mobilności
Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień Bez Samochodu. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zrównoważonego transportu oraz zachęcanie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybieranie ekologicznych sposobów przemieszczania się, takich jak: komunikacja miejska, rower, chodzenie i współdzielenie podróży samochodem.
Tegoroczne hasło przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców i miejsca. Swój udział w tegorocznych obchodach zgłosiło prawie 1,6 tys. miast z 36 krajów.
Więcej o Europejskim Tygodniu Mobilności można przeczytać na mobilityweek.eu.