Warszawski Transport Publiczny przyjazny studentom
Jesteś studentem i rozpocząłeś nowy rok akademicki? A może zakończyłeś naukę w liceum lub technikum i od października zacząłeś studencką przygodę? Postaw na Warszawski Transport Publiczny! Zapewnimy ci sprawny i TANI dojazd na uczelnię… i nie tylko.
Studia to zdecydowanie najlepszy czas w życiu – możliwość poszerzania wiedzy, zdobywani doświadczeń, odkrywania siebie i swoich zainteresowań, nawiązywania nowych znajomości i eksplorowania miasta. Nie od dziś wiadomo, że Stolica to najlepsze miejsce do studiowania. I choć warszawskie uczelnie położone są w centralnych i dogodnych lokalizacjach, to jednak poszczególne oddziały rozproszone są niemalże po wszystkich dzielnicach. A studenci nierzadko kursują między domem, oddziałami, biblioteką czy punktami ksero.
Dzięki rozwiniętej siatce połączeń WTP i nowoczesnej flocie, takie podróże nie stanowią problemu. Wybierając się na uczelnię, warto skorzystać z autobusu, tramwaju, metra, WKD, SKM i KM – w przypadku dojazdu z dalszych lokalizacji. Dodatkowym atutem są 50% ulgi w opłatach za przejazdy oraz możliwość kodowania biletu na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS) i Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej (ELD).
Dlaczego jeszcze warto skorzystać z oferty WTP? Podpowiadamy.
Rozwinięta sieć połączeń WTP
Sieć komunikacji miejskiej w stolicy tworzą autobusy, tramwaje, metro i pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Dodatkowo – na podstawie biletów WTP od dobowego wzwyż – można podróżować pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Warszawskim Transportem Publicznym można szybko i wygodnie poruszać się po całym mieście oraz dojechać do wielu miejscowości sąsiadujących ze stolicą. Jak najłatwiej zaplanować podróż? Korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki połączeń.
Ekologiczny i nowoczesny tabor
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie działa kompleksowo i nie tylko wymienia tabor na coraz bardziej nowoczesny i przyjazny środowisku, ale też stwarza autobusom warunki do płynnej jazdy, aby niepotrzebnie nie traciły energii ciągle ruszając i hamując. Tworzy nowe, specjalnie dla nich wydzielone pasy ruchu. Aktualnie mamy w stolicy ok. 100 kilometrów buspasów, dzięki którym autobusy nie stoją w korkach i duże odcinki trasy pokonują szybciej.
Ulgi dla studentów
Studenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich, studiujący na polskich uczelniach, mają możliwość zakupu biletów z 50% zniżką. Dokumentem poświadczającym prawo do zniżki jest ważna legitymacja studencka lub elektroniczna legitymacja studencka.
Również uczestnikom studiów doktoranckich przysługuje 50% zniżka na przejazdy komunikacją miejską, jednak nie dłużej niż do ukończenia 35. roku życia.
Kodwanie biletu na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS) i Legitymacji Doktoranckiej (ELD)
Elektroniczna Legitymacja Studencka (ELS) i Elektroniczna Legitymacja Doktorancka (ELD) mogą być nośnikami biletów długookresowych, analogicznymi do Warszawskiej Karty Miejskiej. Możliwe jest zakodowanie na nich każdego rodzaju biletu 30- lub 90-dniowego imiennego.
Bilety możesz zakodować dowolnym punkcie sieci kodowania biletów na Warszawskich Kartach Miejskich. Do dyspozycji jest też ponad 3 tysiące biletomatów – stacjonarnych i mobilnych czyli umieszczonych w autobusach, tramwajach i pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. Możesz w nich szybko i wygodnie zakodować bilety na legitymacji.
Aplikacja mobiWAWA
MobiWAWA to miejska aplikacja mobilna, dzięki której:
- zakupisz bilet długookresowy 30 i 90 dniowy, ważny w 1, 2 i 1+2 strefie biletowej, w tym również Bilet Warszawiaka;
- zarządzisz zakupionym biletem: aktywujesz go, zawiesisz, odwiesisz lub przedłużysz.
To bardzo wygodny sposób na zakup czy aktywację biletu. Dodatkowo, w razie kontroli, możesz okazać zakupiony bilet bezpośrednio w aplikacji.
Platforma mojaWARSZAWA
MojaWARSZAWA to internetowa platforma służąca do obsługi miejskich usług online. Za jej pomocą możesz wnioskować o wydanie Spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej (kartę otrzymasz pocztą). Możesz też załatwić sprawy związane z uprawnieniem Karty warszawiaka/warszawianki lub złożeniem wniosku o uprawnienie.
e-POP
e-POP to elektroniczny Punkt Obsługi Pasażerów, dostępny na stronie e-pop.wtp.waw.pl. Załatwisz tu kwestie związane m.in. z:
- wydaniem Spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej (kartę otrzymasz pocztą), uprawnieniem Karty warszawiaka/warszawianki
- wydaniem Karty Ucznia – kartę otrzymasz pocztą,
- złożeniem reklamacji spowodowanej brakiem biletu, awarią biletomatu w pojeździe, brakiem karty miejskiej lub innego nośnika, brakiem dokumentu potwierdzającego bezpłatne lub ulgowe przejazdy.
Jak korzystać z e-POP? Wystarczy wybrać odpowiedni wniosek, wypełnić go i przesłać za pomocą formularza. To takie proste.
Warszawski Transport Publiczny wychodzi naprzeciw studentom, dostosowując ofertę do ich potrzeb i możliwości. I Ty dołącz do grona zadowolonych pasażerów WTP – korzystaj z usług zbiorowego transportu w drodze na uczelnię.