Jesienne śliskie tory
Szaro, mokro, ślisko – jesienne warunki drogowe nie sprzyjają ani motorniczym, ani kierowcom autobusów miejskich. Aby zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo pasażerów i pieszych jesienią, warszawski ZTM przygotował kampanie informacyjną „Bezpieczna jesień z WTP”. Na pierwszy ogień idą tramwaje.
Tzw. „śliska szyna” i gorsza widoczność sprawiają, że jesień jest szczególnie trudną porą dla motorniczych. Popularny, dwuwagonowy tramwaj typu 105N wraz z kompletem pasażerów waży tyle, ile czołg – około 50 ton. Jego droga hamowania jest kilkukrotnie dłuższa niż auta osobowego. Kiedy szyny są mokre lub na torowisko spadną liście, sytuacja robi się jeszcze bardziej niebezpieczna i wówczas hamowanie składu, poruszającego się z prędkością 50 km/h, może się wydłużyć z 50 do 80 m.
Piasek na szyny
Na poprawę bezpieczeństwa mają wpłynąć zamontowane we wszystkich warszawskich tramwajach piasecznice. Piasek jest sypany bezpośrednio pod koła i ułatwia motorniczemu ruszanie i hamowanie wielotonowego składu. Zbiorniki są uzupełniane codziennie w zajezdniach. Warto jednak pamiętać, że nawet to rozwiązanie nie daje jest stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa.
Bądź widoczny
Zagrożeniem jest także słaba widoczność. Coraz większa liczba pieszych chodzi w kapturach i ciemnych kurtkach. Są oni mniej widoczni, zwłaszcza podczas szarej, deszczowej aury. Dlatego motorniczowie apelują, aby próbować zwiększyć swoją widoczność np. nosić kolorowe elementy garderoby, czy odblaski i zachować szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych (przez torowiska) i skrzyżowaniach.
Tramwaj ma pierwszeństwo
Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście nowych przepisów, które dają pieszym pierwszeństwo na pasach. Zasada ta bowiem nie dotyczy tramwajów! Należy pamiętać, że to właśnie tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszym na przejściu bez sygnalizacji świetlnej! A w przypadku zderzenia z 50-tonowym składem, nawet podróżujący samochodem, mają małe szanse by wyjść bez szwanku. Szanse pieszego są jeszcze mniejsze.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz film na temat jesiennych zagrożeń: