Warszawski Transport Publiczny przyjazny osobom z niepełnosprawnościami
Dostępność komunikacyjna i przeciwdziałanie wykluczeniu w tym obszarze to jedne z priorytetów organizatorów Warszawskiego Transportu Publicznego. Każdy powinien mieć możliwość poruszania się komunikacją miejską. Dlatego też, konsekwentnie wprowadzamy rozwiązania mające na celu ułatwienie podróżowania osobom z niepełnosprawnościami.
Niskopodłogowe autobusy i tramwaje, zapowiedzi głosowe w każdym pojeździe, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami w regulaminie przewozów – to już standard. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wciąż jest wiele do zrobienia i cały czas pracujemy nad wprowadzaniem kolejnych rozwiązań.
Obecnie sto procent autobusów jeżdżących po warszawskich ulicach oraz 71 proc. tramwajów to niskopodłogowce (każda linia tramwajowa jest obsługiwana przez przynajmniej kilka niskopodłogowych pojazdów, co sprawia, że czas oczekiwania na nie skraca się do minimum).
W przypadku metra ważna jest także dostępność infrastrukturalna, czyli możliwość sprawnego dotarcia na peron. Wszystkie stacje warszawskiego metra posiadają windy – w przypadku linii M1 w większości znajdują się tylko na jednej głowicy, jednak sukcesywnie są dobudowywane na najbardziej obciążonych stacjach. Na samych peronach i w przejściach podziemnych stacji od dawna umieszczane są wypukłe elementy (ścieżki, wypustki), ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.
Kluczowym elementem, na którym opierają się współczesne standardy informacji pasażerskiej, jest informacja głosowa. Zapowiedzi przystanków możemy usłyszeć we wszystkich autobusach WTP, w metrze, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz w większości tramwajów – nie ma ich tylko w najstarszych, wysokopodłogowych wagonach, które sukcesywnie znikają z warszawskich torowisk. Na samych przystankach, wyposażonych w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej (tablice informujące o czasach przyjazdów tramwajów w czasie rzeczywistym) po naciśnięciu przycisku system udzieli nam informacji głosowej. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc kierowców i motorniczych. Zgodnie z regulaminem mają oni taki obowiązek. Kierujący pojazdem powinien umożliwić osobie z niepełnosprawnością skorzystanie z pojazdu, np. gdy osoba poruszająca się na wózku podróżuje bez opiekuna pomóc wejść i wyjść z pojazdu, np. rozkładając pochylnię (wszystkie niskopodłogowe tramwaje i autobusy są w nie wyposażone).
Osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością (oraz ich opiekunowie) mają prawo do szeregu ulg w Warszawskim Transporcie Publicznym w zależności od grupy inwalidzkiej – w wielu przypadkach podróżują bezpłatnie bez żadnych ograniczeń.
Komfort i wygoda osób niepełnosprawnych jest naszym priorytetem, nie tylko w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami. Dlatego zachęcamy do korzystania z WTP wszystkich – bez wyjątku!