32. Finał WOŚP: zmiany w komunikacji
W niedzielę 28 stycznia, już 32. raz zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pobiegną także uczestnicy biegu „Policz się z cukrzycą”. Autobusy kursujące przez most Świętokrzyski pojadą zmienionymi trasami.
Zanim wieczorem w górę wystrzeli „Światełko do nieba” na trasę ruszą uczestnicy 18. Biegu „Policz się z cukrzycą”. Biegacze wystartują o 11:40 spod stadionu PGE Narodowego i będą się poruszali ulicami Sokolą, Zamoście, mostem Świętokrzyskim, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Szczecińskim tak, żeby w końcu wrócić na błonia.
Trasa biegu będzie zamknięta od 11:00 do 15:00, w związku z tym trasami objazdowymi pojadą autobusy linii: 102, 125, 202, 146, 147, 162 (w obu kierunkach), 118 (tylko w kierunku Mariensztatu) i 127 (tylko w kierunku Browarnej).
Wieczorem błonia stadionu zapełnią się ludźmi, którzy będą chcieli uczestniczyć w odpaleniu „Światełka do nieba”. Wracającym do domów polecamy skorzystanie z WTP. Od 19:30 będą jeździły dodatkowe autobusy linii 509: w kierunku Gocławia z przystanku RONDO WASZYNGTONA 03 i Winnicy z przystanku RONDO WASZYNGTONA 04 (zlokalizowanych w al. Zielenieckiej przy rondzie Waszyngtona).
Z pętli Al. Zieleniecka ruszą też dodatkowe tramwaje. Składy linii 7 pojadą w kierunku Placu Narutowicza z przystanku numer 11. Dla tramwajów linii 26 jadących w kierunku PKP WOLA pierwszym przystankiem będzie AL. ZIELENIECKA 05 (zlokalizowany przy ulicy Zamoyskiego).
Linie specjalne
Od kilkunastu lat w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na stołeczne ulice wyjeżdżają zabytkowe autobusy i tramwaje. Kwestują w nich wolontariusze i wolontariuszki ze sztabu KMKM, a zamiast pobierać opłatę za bilet – przyjmują datki do kolorowych puszek.
W tym roku nie może być inaczej. W niedzielę 28 stycznia autobusy 32A – po trasie linii 509 – połączą Gocław i dworzec Wileński, a po drodze zatrzymają się m.in. przy miasteczku WOŚP na błoniach PGE Narodowego. Tramwaje 32T, tak jak rok temu, połączą Wiatraczną z Kołem, przejeżdżając Aleją Zieleniecką obok miasteczka WOŚP, trasą W-Z i Obozową. Obydwie linie będą obsługiwane zabytkowym taborem – na ulicach pojawią się więc m.in. jelcze „ogórki”, tramwaje 13N czyli „parówki”, klasyczne składy z lat 40-tych.