Ulgi dla rodzin wielodzietnych – Warszawski Transport Publiczny

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Ulgi dla dzieci z rodzin w których jest troje dzieci

Dzieciom z rodzin posiadających 3 dzieci przysługują roczne, imienne bilety na 1. i 2. strefę biletową w cenie 99,00 zł.

Rodzina jest tu rozumiana zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jako osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie gospodarujące i zamieszkujące (na terenie Warszawy).

Warunkiem uzyskania uprawnień do zakupu biletu jest posiadanie przez dzieci Karty młodej warszawianki/Karty młodego warszawiaka (e-hologramu). Kartę można wyrobić online w e-POP korzystając z wniosku rodzinnego lub w Punktach Obsługi Pasażerów.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie „Bilet Warszawiaka – Karta warszawianki/Karta warszawiaka”.

Bilet przysługuje więc dziecku zamieszkałemu na terenie Warszawy do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończy 21. rok życia pod warunkiem, że jeden z jego rodziców/opiekunów prawnych jest zameldowany w Warszawie na pobyt stały albo zamieszkuje na terenie Warszawy i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy, bez względu na to, czy osoby te osiągają dochód.

Aby otrzymać bilet, należy zgłosić się do jednego z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM oraz:

  • złożyć wniosek o Kartę warszawianki/Kartę warszawiaka/Kartę młodej warszawianki/Kartę młodego warszawiaka (e-hologram) dla rodziny z 3 dzieci
  • i przedłożyć do wglądu:
    • dokument potwierdzający zamieszkanie i rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Warszawy, w przypadku braku zameldowania na pobyt stały w Warszawie oraz
    • dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, dowód osobisty).
      W przypadku zameldowania dzieci na pobyt stały na terenie Warszawy istnieje możliwość potwierdzenia stopnia pokrewieństwa przez pracownika POP ZTM w rejestrach prowadzonych przez Urząd m. st. Warszawy.

UWAGA! Zmiana zasad po 1 maja 2023 r.
Rodziny, które złożyły wnioski o uprawnienia po dniu 1 maja 2023 r., a e-hologram został wgrany na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21 lat, nie muszą ponownie składać wniosku w celu przedłużenia uprawnień.

Do POP ZTM należy zgłosić się tylko po zakup biletu rocznego za 99,00 zł.


Ulgi dla uczniów z rodzin, w których jest czworo lub więcej dzieci

Uczącym się dzieciom z rodzin, w których jest czworo lub więcej dzieci, przysługują uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w 1. i 2. strefie biletowej, nie dłużej niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21 rok życia. Utrata uprawnień przez jedno z dzieci nie pozbawia pozostałych nabytych uprawnień.

Rodzina jest tu rozumiana zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jako osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie gospodarujące i zamieszkujące (na terenie Warszawy).

Otrzymać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów można na dwa sposoby:

  • wypełniając wniosek rodzinny w e-POP logując się na stronę https://e-pop.wtp.waw.pl/ lub 
  • składając wniosek o wydanie uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla dzieci z rodzin z 4 i więcej dzieci w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM. 

Niezbędne dokumenty do złożenia wniosku to: 

  • dowód osobisty rodzica lub opiekuna prawnego (wnioskodawcy). W przypadku wniosku online tożsamość wnioskodawcy zostanie potwierdzona profilem zaufanym, 
  • dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, dowód osobisty),
  • ważne legitymacje szkolne, studenckie lub inne dokumenty, potwierdzające status ucznia lub studenta wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość dzieci. 

W przypadku zameldowania dzieci na pobyt stały na terenie Warszawy istnieje możliwość potwierdzenia stopnia pokrewieństwa przez pracownika POP ZTM w rejestrach prowadzonych przez Urząd m. st. Warszawy.

UWAGA! Zmiana zasad po 1 maja 2023 r.

Od 1 maja 2023 r. uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla uczniów z rodzin, w których jest czworo lub więcej dzieci wgrywane są według nowych zasad:

  • Dla dziecka poniżej 18. roku życia: uprawnienie jest ważne do 30 września w roku, w którym dziecko kończy 18 lat.
  • Po ukończeniu 18. roku życia: uprawnienie jest przedłużane na okres ważności legitymacji szkolnej, studenckiej lub innego dokumentu potwierdzającego status ucznia lub studenta, jednak nie dłużej niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21 lat.

Oznacza to, że w przypadku dzieci, które ukończyły 18 lat, nie ma konieczności składania ponownego wniosku o przedłużenie uprawnień.

Wystarczy udać się do POP ZTM, okazać aktualną legitymację szkolną lub studencką, a uprawnienie zostanie przedłużone zgodnie z datą ważności dokumentu, jednak nie dłużej niż do 30 września roku, w którym dziecko kończy 21 lat.

Dzieci poniżej 18 lat mają automatycznie wgrane uprawnienia do 30 września roku, w którym kończą 18 lat.

MobileMS
Open Font License